• Kostel Guty_1
  • Kostel Guty_2
  • Kostel Guty_4
  • Kostel Guty_5
  • Kostel Guty_6

Málokterá památka vzbudila tolik emocí, jako malý kostelík na okraji vesnice Guty, poblíž Třince. Dřevěný katolický kostel leží uprostřed malého hřbitova, obklopen vzrostlými stromy. Původní kostel byl postaven roku 1563 a zasvěcen Božímu Tělu. První zvon byl osazen v roce 1565. Kostel byl vystavěn jako stavba katolická, avšak stejně jako podobné církevní stavby v okolí, přešel počátkem 17. století do rukou protestantů, kteří jej užívali až do roku 1654, kdy se opět navrátil do rukou katolické církve. V 19. století byl kostel několikrát opravován, ale vždy si zachoval svou původní podobu. Tragickým datem se stal 1. srpen 2017, kdy byl kostel úmyslně zapálen a do základů vyhořel. Dochoval se pouze dřevěný kříž s plastikou Krista. Rozsah škod byl obrovský, bylo zničeno původní vybavení a obrazy z první poloviny 16. století. O pár dní později zahájilo město Třinec veřejnou sbírku a v květnu 2020 mohla začít výstavba přesné repliky kostela, který byl 6. června 2021 slavnostně vysvěcen.

Dřevěnou stavbu zapálili tři mladíci vybaveni 4 lahvemi benzínu. Soudem byli potrestáni mnohaletými tresty, ve výši 3,5 roku, 8 a 9 let. Obnova kostela stála 33 milionu korun.

Comments are closed.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...