• Zámek Lednice (2)
  • Zámek Lednice (3)

Lednický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu a již od roku 1996 se může pyšnit zápisem do seznamu UNESCO. První historická zpráva o této lokalitě pochází již z roku 1222. Tehdy zde patrně stála vodní tvrz s dvorcem, kterou roku 1249 český král Václav I. propůjčil rakouskému šlechtici Siegfriedu Sirotkovi. Koncem 13. století získali lednické panství Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let. V průběhu času zde realizovali skutečně unikátní projekt, který ve světě téměř nemá obdoby. Výstavbu zahájil v 16. století Hartmann II. z Lichtenštejna, kdy nechal zbořit zdejší tvrz a nahradil ji renesančním zámkem. Na sklonku 17. století byla i tato stavba zbořena a bylo zde vybudováno barokní sídlo s rozlehlou zahradou a monumentální jízdárnou. Dnešní podobu, nesoucí se v duchu anglické tudorské gotiky, získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století. Celý komplex je považován za jeden z největších „divů střední Evropy".

Stavba trvala přes 8 měsíců a na realizaci se podílelo 12 modelářů, umělců a řemeslníků. Lednický zámek se s rozlohou 47,3 m² řadí mezi největší modely staveb na světě.

Comments are closed.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...