Historie parku

Rekordní počet návštěvníků i rozvoj výroby modelů

2017

Poprvé v historii projektu se nám podařilo dosáhnout magického čísla přes 100 000 návštěvníků za sezónu. A to dokonce výrazně, v roce 2017 navštívilo park přes 113 000 lidí. Zároveň jsme dokázali vyrobit rekordní počet modelů, a to hned sedm. Mezi naše chlouby se ihned zařadila katedrála sv. Bartoloměje v Plzni a také dominanta Karlovarského kraje hrad Loket. Také jsme pracovali na zpřístupnění pravé části parku a na rozšíření počtu cest po areálu. V zimě 2017 jsme měli poprvé otevřeno a nastavili jsme tak celoroční provoz.

Dlouhá cesta na vrchol

2016

Nejúspěšnější rok v historii projektu odstartoval až 9. dubna 2016. Návštěvnost parku výrazně stoupla a poprvé se přiblížila hranici 100 000 návštěvníků ročně. Projekt začal aktivně využívat nová média, několikrát se objevil v televizi a pod kompletně obnoveným vedením byla zahájena cesta vzhůru. Do rodiny modelů vstoupil lovecký zámek Humprecht u Sobotky a poslední část vesničky Holašovice. Zároveň byla prohloubena spolupráce s věznicí v Horním Slavkově a vlastní modelářská dílna získala kompletně nový kabát. Nové technologie a vybavení dílny, nové tváře v týmu a především novou chuť do práce.

 

Změny ve vlastnické i organizační struktuře parku

2015

Rok 2015 byl ve znamení velkých změn a nejistoty. Majitelé v létě ukončili spolupráci s dlouholetým provozním vedoucím Radkem Míkou a na konci roku se rozhodli z projektu zcela odejít. Začala dlouhá vyjednávání, která se přehoupla až do jara 2016. Část modelů odkoupilo město Mariánské Lázně a další část spolu se značkou "Boheminium", soukromá společnost Timeless production, s.r.o. Pražská firma tak zařadila park do svého portfolia firem, se záběrem do cestovního ruchu a kultury a na jaře 2016 zahájila provoz. Návštěvnost v roce 2015 klesla opět pod hranici 80 000.

 

Zvětšení expozice Parku Boheminium

2014

V roce 2014 byl rozšířen tým zaměstnanců a park Boheminium se rozrostl o pět nových modelů, návštěvníkům tak mohl představit na 65 pamětihodností. Všechny s novou informační podporou v češtině a dalších třech světových jazycích. Současně expozice zvětšila svou rozlohu na 5,5 ha, zahradníci vybudovali další vodní plochy a rozsah pěších cest se zastavil na délce 2,2 km. Poprvé roční návštěvnost přesáhla hranici 80 000 turistů.

 

Stagnace projektu

2013

Návštěvnost projektu již třetím rokem stagnovala a výroba modelů se téměř zastavila. Dostavily se první neshody mezi majitelem a provozním vedoucím parku panem Míkou. Tyto signály byly předzvěstí velkých změn v následujících letech.

 

Představení modelů z Máchova kraje

2012

V roce 2012 byl představen rozlohou největší modelový komplex v areálu parku. Romantický hrad Bezděz s přilehlým Máchovým jezerem, přístavem a ostrůvky, poutá pozornost návštěvníků dodnes a stal se jedním z dominant areálu. Pro návštěvníky byly odhaleny další 2 modely kostelů v Budči a Lomci. Návštěvnost parku však zůstávala téměř beze změn.

 

Spolupráce se Slavkovskou věznicí

2011

V roce 2011 Park Boheminium započal spolupráci s věznicí v Horním Slavkově, kde byla vytipována malá skupina odsouzených s modelářskou zručností. Pod vedením parkové dílny se učí znalosti z technologie a tvorby přesných měřítkových maket. Prvním modelem, na kterém je odvedena práce odsouzených, je Přemyslovský hrad v Plzni s jeho srubovým osídlením. Dílna ve Slavkově dnes připravuje komponenty pro větší modelové komplexy a pod vedením našich modelářů vytváří i památky celé. Příkladem je řetězový most ve Stádleci nebo doplnění holašovických statků ve stylu selského baroka. Úspěšný rok se podepsal i na návštěvnosti parku, bylo napočítáno 69 000 lidí.

 

Město Mariánské Lázně se připojuje k provozu parku

2010

Zastupitelé města Mariánské Lázně podpořili projekt a odhlasovali odkoupení nemovitosti z konkursního řízení do majetku města. Konkurs byl ukončen po dlouhých 9 letech úplným vyrovnáním pohledávek, zachováním původní činnosti a jen s malými ztrátami na majetku. Do expozice se nevrátil pouze model českobudějovického kostela sv. Mikuláše. Společnost pana Kotinga - Boheminium Mariánské Lázně s.r.o., se od 1. 1. 2011 stala nájemcem nemovitosti města, za níchž městu hradí nájemné, a také investuje do provozu, rozvoje i tvorby dalších modelů českých památek. Mariánskolázeňská modelářská dílna má již dvacetiletou praxi a patří mezi nejlepší v oboru. Návštěvnost stagnuje a pohybuje se kolem hranice padesát tisíc ročně.

 

Představení modelu hradu Karlštejn

2009

Když v lednu 2009 na veletrhu cestovního ruchu Region-tour v Brně park Boheminium představil největší model v České republice, královský hrad Karlštejn, i poslední skeptici připustili, že takový turistický cíl do Mariánských Lázní patří. Na konci roku byla celková návštěvnost poprvé nad hranicí 50 000 turistů ročně.

 

Velkomoravská architektura v parku

2008

V roce 2008 byl vytvořen první model zaniklé Velkomoravské architektury z 9. století a provozovatelé se vydali na cestu interpretace památek našich nejstarších dějin. Byly odhaleny i další modely - Letohrádek Hvězda, Karolínin pramen, Rozhledna Hamelika v Mariánských Lázních a především současná chlouba parku v podobě zámku v Litomyšli. Počítadlo návštěv se na konci listopadu zastavilo na čísle 35 520.

 

Rozkvět výroby i zvýšený zájem turistů

2007

Zájem o projekt postupně narůstal. O prázdninách byl odhalen nějvětší interaktivní model v parku - Muzeum železnice v Lužné. Vláčky na dálkové ovládání se staly velkou atrakcí, především pro nejmenší návštěvníky. Počítadlo návštěv se zastavilo na čísle 34 500, což byl největší meziroční nárůst v historii projektu.

 

Boheminium v Toulavé kameře

2006

Počátkem léta 2006 televize poprvé odvysílala reportáž o parku Boheminium v cyklu ČT1 Toulavá kamera. A projevilo se to také na návštěvnosti parku, navýšení o třetinu znamenalo číslo převyšující 25 000 návštěvníků.

 

Instalace modelů Ještědu a Metternichova zámku

2005

V roce 2005 se na nejvyšším místě parku, odkud kdysi startovala vyhlášená bobová dráha, zaskvěla moderní architektura libereckého Ještědu. Svého menšího bratříčka získal také Metternichův zámek v nedalekém Kynžvartě. Park procházel postupnou obrodou a cestu do areálu si našlo necelých 20 000 lidí.

 

Boj o budoucnost parku

2003

Po vleklých sporech získává projekt nového majitele, v podobě podnikatele pana Petra Kotinga. Park Miniatur se tak 19. 6. 2003 znovu otevřel pro veřejnost. Přetržená kontinuita a důvěra v úspěch se však obnovují pomaleji, než očekávání na samém začátku. Přesto se znovu rozeběhla výroba, a již na podzim mohl být představen velký model památky UNESCO ze Ždáru nad Sázavou, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Ve stínu konkursních bojů si park začal budovat nové jméno, a to i doslova, pod novým dodnes známým názvem BOHEMINIUM.

 

Příchod těžkého období

2000

Miniaturpark v Mariánských Lázních si rychle nacházel přátele i návštěvníky. Ve spolupráci s Českými aeroliniemi se začaly stavět makety naší letecké flotily ČSA, nejprve vodní obojživelník Saro Cloud, pak populární Dakota DC-3 s funkčními motory, se zvukem a roztáčením vrtulí. Město Železná Ruda si nechalo v parku vytvořit vlastní model kostela Panny Marie s hvězdou, jihomoravská Lednice svůj Minaret, město Písek model prvního kamenného mostu v Čechách. Zájem o to mít v Mariánských Lázních vlastní památku i zájem návštěvníků byl příslibem pro světlou budoucnost celého projektu. Avšak těžké chvíle měly teprve přijít. Zkultivovaný pozemek na Krakonoši v blízkosti golfového hřiště přeměněný v park začal lákat developery a obchodníky s nemovitostmi. Počátem roku 2001 ještě nic nevěstilo hrozbu. Slabá ochrana teprve se rozvíjejícího záměru však záhy přivedla soukromou společnost k rozpadu a již na podzim 2001 Miniaturpark vstoupil do úpadkového řízení. V roce 2002 zůstal park uzavřený.

 

Slavnostní otevření parku

19. červen 1999

V tento vyjímečný den proběhlo slavnostní otevření parku. Parta modelářů nejprve vytvořila první maketu „na zkoušku“ - zámek Červená Lhota, v měřítku 1:25. Celá expozice v den otevření obsahovala pouze 6 modelů - již zmíněný zámek Červená Lhota, vrch Krakonoš, starobylou rotundu Sv. Jiří na hoře Říp, kostel Sv. Mikuláše s Černou věží, Staré bělidlo s vodním mlýnem a tažný remorkér Bivoj.

 

Z daleké historie

1905

Nejváženějšímu hostu lázní, anglickému králi Edvardu VII., tato krajina snad připomí-nala skotskou vysočinu, neboť tu počínaje rokem 1905 zdomácněl golf, první parkové hřiště v kontinentální Evropě. V témže roce hotelier Zischka nedaleko otevřel velkolepý hotel Café Rübezahl s vyhlídkou na město, založením rozlehlého anglického parku pověřil švédského zahradníka Swensona. Z kopce dolů se tu vinula i první sáňkařská a bobová dráha, začalo se s alpským lyžováním. Největším lákadlem se však záhy stala socha Krakonoše (Rübezahla), kterou postupně doplňovaly výjevy z mnoha pohádek. Před světovou válkou tu vyrostla celá pohádková cesta s Růženkou a trpaslíky, vílami, Červenou karkulkou.

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...