Největší řetězový most v Čechách přibyde do expozice parku

Další model, který rozšíří sbírku v našem parku, je opravdovou lahůdkou. Řetězový most císaře Ferdinanda doplní panorama hradu Loket a jeho výrobou uděláme radost především místním patriotům a pamětníkům.

Most byl ve své době výjimečný zejména svou výškou nad hladinou, která činila přibližně 20 m a byla ze všech českých řetězových mostů největší! Rozpětí mezi oběma pilíři činilo 67,6 m. Kromě tohoto hlavního pole měl most dvě kratší (po 14 m), nesená kamennými obloukovým klenbami, a zejména na pravém břehu poměrně dlouhou nájezdovou rampu.

Návrh projektu vypracoval Ing. L. Wöllner a stavbu provedla firma K. Jelínka. Přípravné práce začaly již v roce 1829 a stavba byla dokončena o šest let později. Most sloužil veřejnosti téměř 100 let, až do roku 1928, kdy byl pro špatný technický stav a malou nosnost, pouhé 3 tuny, uzavřen. A o tři roky později zbořen. Stavbu proto dnes na jiném místě, než v parku Boheminium nespatříte. I proto věříme, že přiláká spoustu zvědavců především z Karlovarského kraje.

V naší sbírce to bude po Stádleckém řetězovém mostu druhý podobný model. A svou historickou hodnotou si naši pozornost jistě zaslouží.

Comments are closed.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...