Představení Katedrály svatého Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Stejně tak se stane model památky dominantou v našem parku. A Mariánské Lázně s parkem Boheminium se tak budou moci pochlubit jedním z nejvyšších modelů na světě, věž katedrály bude měřit přes 4 metry!

Původně kostel svatého Bartoloměje byl založen spolu s městem Plzeň kolem roku 1295. Vznikem Plzeňské diecéze v roce 1993 se z farního kostela stala katedrála a sídlo biskupa. Arciděkanský kostel je zřetelný již z dály se svou téměř 103 m vysokou věží, nejvyšší v České republice. Pokud vynecháme komíny, tak je katedrála čtvrtou nejvyšší stavbou na našem území. V době svého vzniku byla kostelní věž dokonce druhou nejvyšší v Evropě. Stavba patří k nejvzácnějším gotickým památkám v ČR vůbec a v roce 1995 byla zařazena mezi národní kulturní památky.

Nejcennější výzdobou chrámu je opuková plastika Plzeňské madony (z doby okolo 1390) ve středu hlavního pseudogotického oltáře navrženého architektem Josefem Mockerem. Mimořádným dílem gotického řezbářství je také monumentální sousoší Kalvárie z 60. let 15. století. Z hlavní lodi je možné vstoupit do pozdně gotické Šternberské kaple v pravé části chrámu, kde se nachází Český oltář, secesní dílo řezbáře Jana Kastnera. V chrámu nalezneme také bohatě zdobená barevná okna, např. okno s motivem Golgota od plzeňského malíře Josefa Mandla či dalších významných umělců.

Od léta budete mít možnost spatřit každý detail katedrály u nás v parku Boheminium!

FB_IMG_1486062707745

Comments are closed.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...