V srpnu odhalíme model kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojenu

Tisíce turistů zamíří každoročně na jeden z našich nejznámějších zámků, Konopiště. Většina z nich ani netuší, že jen o pár kilometrů dál se nachází památka možná mnohem zajímavější a ukrývající tajemství jak z příběhů o Indianu Jonesovi – kostel sv. Jakuba a Filipa.

Malebný kostelík se hrdě vyjímá do zalesněné krajiny a je viditelný na vzdálenost desítek kilometrů. Kostel je obehnán místy až 4 metrovou zdí a vede odtud podzemní chodba až na Konopiště. Ta je vyzděná a místy prý tak široká, že se v ní vyhnou dva jezdci na koních. Zdejší kraj byl za II. světové války zabrán Němci a podle některých teorií se právě v okolí Chvojenu může nacházet ukrytá část slavné Jantarové komnaty.

Důvody pro výrobu tohoto modelu byly hned dva. Tribunový kostel byl postaven v roce 1217 a letos slaví 800 let výročí. Patří mezi nejstarší románské stavby na území České republiky a jednoznačně si tak zaslouží více pozornosti. Druhým neméně významným důvodem je osoba Václava VII. Josefa Potůčka z Mezihoří, který zasvětil celý život právě tomuto architektonickému skvostu. A do detailu propracovaný model jistě udělá radost nejen jemu, ale všem, co se o stavbu starají. A mediální pozornost také pomůže k získání více financí na chod a údržbu kostela.

Více informací o historii stavby, panu Potůčkovi a mnoho dalšího o kostelu sv. Jakuba a Filipa ZDE.

Comments are closed.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...