Ferdinandův pramen

Ferdinanduv_pramen

Ferdinandův pramen je nejstarším písemně doloženým minerálním pramenem na území Mariánských Lázní. Pramen má sedm vývěrů a pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

Pramen má výrazně slanou chuť, složením je podobný Křížovému prameni, ale je ještě více mineralizovaný. Je to zemitá železnatá kyselka s menším obsahem minerálních látek a vysokým obsahem vápníku.

Pramen je pojmenovaný po králi Ferdinandovi I., který jej dal prozkoumat už v roce 1528 s původním cílem získat z něj kuchyňskou sůl. Nad pramenem dal opat Reitenberger roku 1827 zbudovat klasicistní kolonádu místo staré dřevěné boudy. Tato kolonáda je dodnes krásnou architektonickou památkou jemně zapadající do prostředí lázeňských parků.

V letech 1850-60 se konaly pokusy dovést vodu tohoto pramene na kolonádu, ovšem výškový rozdíl 43 m byl příliš veliký. To se povedlo až v roce 1870. Okrajové části kolonády v minulosti sloužili k nejrůznějším účelům - kavárně, stáčírně, obydlí hlídače nebo muzeu. V letech 1922-1926 byly Dr. Ing. Benno Winterem provedeny vrty, které objevily celkem sedm vývěrů pramene. Tyto minerální vody slouží k pitným kúrám, koupelím i jako stolní voda.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...