Městské muzeum Mariánské Lázně

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních, z roku 1818, spjatý se jménem básníka J. W. von Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Městské muzeum Mariánské Lázně bylo založeno v roce 1887. Od roku 1953 je umístěno v nejstarším domě historické části města s empírovým průčelím. Dům byl postaven v roce 1818 jako penzion pro lázeňské hosty. V roce 1823 v něm bydlel spisovatel Johann Wolfgang von Goethe.

Původní nábytek v Goethových pokojích se zachoval díky péči bývalých majitelů domu. V Goethově pracovně naleznete kromě jeho psacího stolu i další drobné předměty, které básník používal. Expozice poodhalí také tajemství vztahu J. W. Goetha k mladičké baronese Ulrice von Levetzow, ke které básník v Mariánských Lázních citově vzplanul a následně své city k nenaplněné lásce vyjádřil ve známé básni „Elegie“.

 

Expozice věnovaná historii města a dějinám lázeňství zachycuje vývoj mladého lázeňského místa v průběhu 200 let jeho existence. Kromě historických faktů a významných mezníků v historii města, mají návštěvníci možnost se seznámit i s dějinami lázeňské každodennosti. Expozice zachycuje vznik dnes již tradičních lázeňských oplatek, historii stáčení minerálních pramenů i to, jak se v průběhu let měnily lázeňské pohárky, se kterými chodívali hosté Mariánských Lázní k léčivým pramenům. Zapomenout také nelze na léčebné kůry připravované pro návštěvníky lázní a sbírku nejrůznějších (často i děsivých) lékařských přístrojů, které se během léčby používaly.

Mariánské Lázně hostily stovky panovníků, evropských politiků, skladatelů a spisovatelů a chlubily se těmito návštěvníky, kteří prohlubovali věhlas města jako mezinárodního politického a společenského centra. V expozici „Slavní návštěvníci“ se tak dozvíte, který z návštěvníků byl ten nejbohatší i to, jak probíhalo setkání anglického krále Edwarda VII. s rakouským císařem Františkem Josefem I. v Mariánských Lázních. Královský pobyt v lázních vám přiblíží také rekonstrukce královského apartmá Edwarda VII. s originálním vybavením přeneseným z hotelu Výmar.

Zvláštní pozornost zasluhuje ojedinělá sbírka kameninových lahví, které sloužily k exportu minerálních pramenů do celého světa, a sbírka lázeňských pohárků. Mezi lázeňskými pohárky jsou vystaveny takové unikáty jako křišťálový pohárek z roku 1904 vyrobený firmou Moser pro císaře Františka Josefa I., pohárek rakouského kancléře knížete Metternicha či zvláštnost, obrovský pohárek vyrobený jako cena na golfový turnaj.

Mimo stálých expozic najdete v muzeu i uměleckou Galerie Goethe, kde pravidelně vystavují svá díla přední výtvarníci, sochaři a fotografové. Nový zážitek z muzea si tak můžete odnést každý měsíc.

 

Městské muzeum Mariánské Lázně

Web: www.muzeum-ml.cz

Adresa: Goethovo náměstí 11, Mariánské Lázně

Tel.: +420 354 622 740

E-mail: muzeum@muzeum-ml.cz

 

Otvírací doba:

1.března – 31.prosince

Úterý – Neděle: 9:30 – 17:30

 

Vstupné:

Základní: 60 Kč, Zlevněné: 30 Kč, Rodinné: 100 Kč, Galerie Goethe: 30 Kč

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...