Rozhledna Hamelika

Hamelika je rozhledna nacházející se na stejnojmenném vrchu, ve výšce 723 m n.m., jižně od lázeňského centra Mariánských Lázní. Rozhledna z roku 1876 je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na město. Ideálním výchozím bodem k rozhledně Hamelika je právě park Boheminium. Krásnou procházkou je to necelý kilometr, podél dančí obory, celou cestu lesem. Trasa je určena i méně náročným turistům.

Název Hamelika pochází z německé výslovnosti dřívějšího označení "Homolka". Plány na stavbu rozhledny na vrchu Hamelika jsou dílem architekta Fridricha Zicklera, který stavbu pojal jako romantickou ruinu fiktivního mariánskolázeňského hradu. S výstavbou bylo započato v létě roku 1876 a téhož roku byla rozhledna dokončena. Na starých mapách je zanesena pod názvem Vyhlídka Františka Josefa I.. Od roku 1926 měla název Engelsberg-Warte podle skladatele písní, který několikrát pobýval ve městě.

Jde o kamennou válcovou věž o výšce 20 metrů s jediným vyhlídkovým ochozem. Ten byl původně otevřený, ale při rekonstrukci roku 2007 byla rozhledna zastřešena. Na vrchol vede 120 schodů, některé prameny však uvádí 100 schodů.

Vstupné se neplatí a je otevřeno celoročně.

Rozhledna_Hamelika_1
Rozhledna_Hamelika_2

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...