Žižkův vrch

Zizkuv_vrch

Přírodní rezervace Žižkův vrch leží na jižních až jihovýchodních svazích vrchu Špičák, tyčícího se nad severním okrajem města Mariánské Lázně, nad ulicí Chopinova. Mimo turistické trasy. Nejenom ze zmíněné ulice vede většina cest do kopce a člověk se po nich dostane na výrazný kopeček této oblasti, na Žižkův vrch. Na vrcholu tohoto kopce, který je také nazýván Špičák, se nachází vyhlídka Bedřicha Viléma. Pruský král Bedřich Vilém IV. položil v Mariánských Lázních v červnu roku 1857 základní kámen k oltáři evangelického kostela a tak na jeho počest pojmenovali uvedené vyhlídkové místo.

Území o výměře 11,26 ha je chráněno od roku 2004. Důvodem ochrany je lesní porost s vysokým podílem buku a příměsí klenu i dalších listnáčů, blížících se složením původním porostům dotčené oblasti. Jižním okrajem přírodní rezervace prochází naučná stezka Geologický park. Péčí o lokalitu je pověřena správa CHKO Slavkovský les.

Území je zajímavé také pestrou faunou. Pravidelně zde hnízdí datel černý, krahujec obecný a puštík obecný. Časté jsou přelety krkavce velkého a čápa černého. Z obojživelníků zde žije ropucha obecná, čolek horský nebo skokan hnědý.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...